İptal Politikaları

Misafir Para İadesi Politikası Tatil evlerim, ilan sahiplerinin 3 standart iptal seçeneğinden birini seçmelerine olanak tanır (Esnek, Orta, Katı İptal Politikaları). Bu iptal seçenekleri hem ev sahiplerini hem kiracıları korumak amaçlı sunulur. Sitede yayınlanan her ilanda, ilan sahibi tarafından belirlenen bu iptal seçeneklerinden biri iptal opsiyonu olarak belirtilmiştir. Tatil Evlerim platformundaki konaklama seçenekleri güvenlik, erişim ve temizlik konusunda minimum kalite standartlarını karşılamalı ve Ev Sahibi tarafından verilen açıklamaya uygun olmalıdır. Bir konaklama seçeneği için rezervasyon ve ödeme yapan bir Misafirin konaklama yerinin Tatil Evlerim standartlarına uymamasından ötürü bir 'Seyahat Sorunu' yaşaması durumunda, misafir, Misafir Para İadesi Politikası gereğince para iadesi almaya hak kazanabilir. Para iadesi için geçerli bir talepte bulunmak amacıyla Misafirin (a) Seyahatiyle ilgili sorunu rezervasyonunuzun başlangıcından itibaren 24 saat içinde bize bildirmesi (fotoğraflar veya diğer kanıtlarla birlikte) ve bilgi veya iş birliği isteklerimizi yanıtlaması, (b) Seyahati sırasında ortaya çıkan soruna doğrudan veya dolaylı olarak neden olmamış olması ve (c) Seyahat Sorunu olarak bize bildirimde bulunmadan önce sorunu Ev Sahibiyle kendi arasında çözmeye çalışmış olması gerekmektedir. Politikayla ilgili başka sorularınız için lütfen bize ulaşın. Esnek İptal Politikası Ödenen Miktarın 100% geri iadesi – Konaklama yerine varıştan 7 gün önce, Komisyon haricinde

• Konaklama gününün sabahı yerel saat 12:00'den 7 gün önce yapılmalıdır. Örneğin konaklama pazartesi günü olacaksa, en geç bir önceki Pazar günü 12:00 iptal işlemi yapılmalıdır.

• Eğer kiracı konaklama yerine geldikten sonra erken çıkmak isterse, iptalden 24 saat sonraki kalınmayan günlerin ücreti geri iade edilir.

• Eğer kiracı konaklama gününe 24 saatten az süre kala iptal ederse, kalınacak ilk günün ücreti iade edilmez.

• Eğer kiracı konaklama gününden sonra iptal ederse, sadece iptal anından 24 saat sonraki günlerin ücreti geri iade edilir.

• Eğer kiracı ve ilan sahibi arasında anlaşılan bir temizlik ücreti varsa, bu ücret kiracı konaklama yerine girmediyse iade edilir.

• Tatil evlerim komisyon ücretleri geri iade edilmez.

• Eğer kiracı veya ilan sahibinden birinden, bir şikâyet olma durumunda, konaklama yerine girişten 24 saat içinde Tatil Evlerim’e şikâyet konusu bildirilmelidir.

• Tatil Evlerim iki taraf arasında gerekirse arabuluculuk yapar ve anlaşmazlıklarda son sözü söyleyen taraf olur.

• Rezervasyon, kiracı Tatil evlerim onay maili alana kadar iptal olmuş sayılmaz. Eğer kiracı onay mailini almamışsa Tatil Evlerim'le iletişim kurmalıdır. Orta İptal Politikası Ödenen Miktarın 100% geri iadesi – Konaklama yerine varıştan 15 gün önce, Komisyon haricinde

• Konaklama gününün sabahı yerel saat 12:00'den 15 gün önce yapılmalıdır. Örneğin konaklama pazartesi günü olacaksa, en geç Çarşamba günü öğlen 12:00 a kadar iptal işlemi yapılmalıdır.

• Eğer kiracı konaklama yerine geldikten sonra erken çıkmak isterse, iptalden 24 saat sonraki kalınmayan günlerin ücretinin 50%'si geri iade edilir.

• Temizlik ücreti varsa kiracı ve ilan sahibi arasında anlaşılan, bu ücret kiracı konaklama yerine girmediyse geri iade edilir.

• Tatil Evlerim komisyon ücretleri geri iade edilmez.

• Eğer kiracı veya ilan sahibinden birinden bir şikayet olursa, konaklama yerine girişten 24 saat içinde Tatil Evlerime şikayet konusunu bildirilmelidir.

• Tatil Evlerim iki taraf arasında gerekirse arabuluculuk yapar ve anlaşmazlıklarda son sözü söyleyen taraf olur.

• Rezervasyon, kiracı Tatil Evlerim’den onay maili alana kadar iptal olmuş sayılmaz. Eğer kiracı onay mailini almamışsa Tatil Evlerim ile iletişim kurmalıdır. Katı İptal Politikası Ödenen Miktarın 50% geri iadesi – Konaklama yerine varıştan 1 ay önce, Komisyon haricinde

• Konaklama gününün sabahı yerel saat 12:00'den 1ay önce yapılmalıdır. Örneğin konaklama pazartesi günü olacaksa, en geç 1 ay önce Pazar günü 12:00 kadar iptal işlemi yapılmalıdır.

• Eğer kiracı konaklama yerine geldikten sonra erken çıkmak isterse, kalınmayan günlerin ücreti geri iade edilmez.

• Kiracı ve ilan sahibi arasında belirlenen ve anlaşılan bir temizlik ücreti varsa, bu ücret kiracı konaklama yerine girmediyse geri iade edilir.

• Tatil Evlerim komisyon ücretleri geri iade edilmez.

• Eğer kiracı veya ilan sahibinden birinden bir şikayet olursa, konaklama yerine girişten 24 saat içinde Tatil Evlerim ‘e şikayet konusu bildirilmelidir.

• Tatil Evlerim iki taraf arasında gerekirse ara buluculuk yapar ve anlaşmazlıklarda son sözü söyleyen taraf olur.

• Rezervasyon, kiracı Tatil Evlerim’den doğrulama maili alana kadar iptal olmuş sayılmaz. Eğer kiracı doğrulama mailini almamışsa Tatil Evlerim ’le iletişim kurmalıdır. Mesafe Satış sözleşmesi a) Tüketiciler; Hizmet Sağlayıcılar’ın işbu Sözleşme ile hüküm ve şartları belirlenen hizmet satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, sözleşmenin kurulduğu günden itibaren 1 ay (31 gün) içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. b) Tüketicilerin cayma hakkı (i) İlan Sahibi ve/veya Kullanıcı’nın istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara, (ii) çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine, (iii) tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine (iv) tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara, (v) malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine, (vi) abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine, (vii) belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine, (viii) elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya İlan Sahibi ve/veya Kullanıcı’ya anında teslim edilen gayrimaddi mallara, (ix) cayma hakkı süresi sona ermeden önce, İlan Sahibi ve/veya Kullanıcı’nın onayı ile ifasına başlanan hizmetlere, ve (x) fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmelere uygulanmaz. c) Tüketicilerin cayma hakkını kullanması halinde satıcı veya sağlayıcı, cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç 1 ay (31) gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ve tüketiciyi borç altına sokan kıymetli evrak ve benzeri her türlü belgeyi tüketiciye hiçbir masraf yüklemeksizin iade etmekle yükümlüdür.